2022.10.21 godz. 12:45 Wrocław, Dolnośląskie

Budowa domu jednorodzinnego

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, proszę o pomoc w zrozumieniu sytuacji. Rozpoczęliśmy z żoną budowę domu na działce należącej do teścia i żeby szybciej załatwić formalności uzyskaliśmy pozwolenie na budowę na jego nazwisko. W trakcie budowy przepisaliśmy pozwolenie na budowę na żonę i na mnie. Następnie po około dwóch latach teść podzielił działkę i tą na której budujemy budynek przepisał na zonę - wpis w akcie notarialnym uwzględnia działkę oraz rozpoczęta budowę. Proszę o informację, czy w przypadku ewentualnego konfliktu i np. rozwodu mam jakieś prawa do budynku który budowaliśmy za wspólne pieniądze? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2022 12:43

Darowizna, co do zasady wchodzi w skład majątku osobistego każdego z małżonków. Wyjątkiem jednak jest sytuacja, kiedy darczyńca postanowi inaczej. Powyższe oznacza, że to sama treść umowy darowizny decyduje, komu zostaje ona darowana: jednemu z małżonków, czy obojgu małżonkom wspólnie. W tej sytuacji dom jako darowizna należy do żony. W sytuacji spornej możliwe będzie jednak rozliczenie nakładów poniesionych przez Pana na budowę i urządzenie domu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)