2023.09.27 godz. 11:15 Krosno, Podkarpackie

Przekazanie darowizny

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, proszę o poradę w sprawie darowizny pieniężnej od mojego taty. Tato sprzedał dom i chce mi przekazać 100 tysięcy złotych darowizny. Przeczytałam że kazda darowiznę powyżej kwoty ok 10 tys trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Stąd moje pytanie jak najlepiej przeprowadzić darowiznę, ponieważ mam z tatem współwłasność konta bankowego i czy lepiej żeby tato wpłacił pieniądze na swoje konto i zrobił później przelew na konto moje i męża i wtedy oboje z mężem składamy druk do urzędu skarbowego z otrzymaniem darowizny i dowód przelewu czy lepiej to jakoś inaczej rozegrać? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Wrz 2023 19:18

dzień dobry, darowiznę należy zgłosić w ciągu 6 miesięcy od daty dokonania czynności na druku sd-z2. Najlepszym rozwiązaniem jest przelew bankowy, który będzie stanowił potwierdzenie czynności. Darowizna na linii ojciec córka jest zwolniona z podatku, więc najlepiej aby darowizna była od ojca na Pani rzecz i wtedy Pani dokonuje zgłoszenia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)