2023.07.13 godz. 20:23 Blizne, Podkarpackie

Przeprowadzka domu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Pytanie dotyczy domu który był własnością mojego ojca (zmarł ponad 30 lat temu , tak samo jak moja matka). Mam czworo rodzeństwa , troje z nich chce zrzec się domu ma moją rzecz , lecz jedna z sióstr nie wyraża na to zgody. Dodam że ja od urodzenia ciągle zamieszkuje ten właśnie dom (mam 55lat). Pytanie brzmi czy jest szansa by dom został na mnie przeprowadzony , czy będzie potrzebna rozprawa sądowa ? Jeśli tak czy będę musiał płacić coś siostrze lub/czy będę ponosił jakieś inne koszty ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Lip 2023 22:07

W pierwszej kolejności należy przeprowadzić postępowanie spadkowe (o ile jeszcze nie było prowadzone). Następnie dział spadku wraz ze zniesieniem współwłasności w nieruchomości. Do masy spadkowej doliczane są również długi spadkowe (koszty pochówku, zobowiązania i przede wszystkim nakłady poczynione przez Panią na tą nieruchomość itp). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl