2020.04.23 godz. 11:58 Jasło, Podkarpackie

Darowizna a kredyt

Wyjaśnienie sytuacji

Witam razem z mezem wzielismy kredyt hipoteczny na mieszkanie okolo 10lat temu .Po kilku latch sprzedalismy nasze mieszkanie I przenieslismy kredyt hipoteczny na dom oraz,dzialke ktora maz dostal w darowiznie od mamy podczas trwania naszego maluzenstwa. Moje pytanie brzmi czy jesli splacamy wspolny kredyt hipoteczny ktory jest obecnie na nieruchomosci podarowanej tylko mezowi czy ja mam prawo do tego domu/lokalu? Czy widnieje tylko jako kredytobiorca I nic mi sie nie należy.Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Wołczkiewicz

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Maj 2020 16:12

Przedmiot darowizny wchodzi do majątku osobistego, chyba że darczyńca wskaże, że wchodzi do majątku wspólnego. Należałoby w tym wypadku ten składnik majątku wnieść do majątku wspólnego (rozszerzyć wspólność). W razie "W" można domagać się zwrotu nakładów poczynionych na majątek osobisty małżonka.