2023.01.22 godz. 07:52 Reda, Pomorskie

Darowizna rodziców po rozwodzie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, rodzice są współwłaścicielami domu, od kilku lat po rozwodzie, nie mają podziału majątku, mają dwie córki. Tata chce przepisać na mnie swoją część 50% domu w postaci umowy dożywocia. Czy mama musi wyrazić zgodę jako drugi właściciel domu na to i również złożyć podpis ? Czy tata swoją część musi podzielić na obydwie córki czy może na jedną przy tym wykluczając druga córkę ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 14:09

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 30.03.1998 r., sygn. akt III CKN 219/98 uznał że przedmiotem zbycia w drodze umowy dożywocia może być nie tylko cała nieruchomość, ale również udział we współwłasności nieruchomości. Wobec tego, nie jest wymagana zgoda matki. Umowa dożywocia jest umową cywilnoprawną, zatem to strony decydują czy i z kim ją zawrzeć (zasada swobody umów) nie ma zatem przeszkód, aby ojciec zawarł taką umowę tylko z jednym dzieckiem.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)