2020.07.20 godz. 22:40 Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Spadek po wujku

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie, chodzi o to, że w styczniu zmarł mój wujek, wiem że trzeba odpisać się od spadku leczy myślałam że tylko najbliżsi , jak mój tata czyli jego brat. Ostatnio usłyszałam że również ja jako jego bratanica powinnam odpisać się od jego spadku czyli samych długów. Dodam że rodzice są po rozwodzie 9 lat. Czy to prawda , że na mnie również może przejść spadek ? Oraz skoro minęło już pół roku to co mam zrobić w tym przypadku? Błagam o pomoc, nie chce wystartować w życie już z czyimiś długami na koncie ..

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lip 2020 11:31

Dzień dobry, ustawowy termin na dokonanie przyjęcia lub odrzucenia spadku wynosi 6 miesięcy od chwili, gdy spadkobierca dowiedział się o powołaniu go do dziedziczenia. Od 2015 r. po nowelizacji przepisów, w razie niezłożenia oświadczenia o przyjęciu spadku, uznaje się, że spadkobierca przyjął go z dobrodziejstwem inwentarza - co oznacza, że odpowiada Pani za długi do wysokości tego co Pani odziedziczyła. Jeżeli nic Pani nie otrzymała w spadku to nie odpowiada Pani za długi. Pozdrawiam, adwokat Anna Babiak