2024.06.21 godz. 10:25 Wrocław-Stare Miasto, Dolnośląskie

Dozór elektroniczny / wyrok

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie mam takie pytanie mój parter miał dzisiaj sprawę w sądzie i zapadł wyrok roku pozbawienia wolności i sąd powiedział że za 2 tygodnie musi się stawić w areszcie . I pytanie dotyczy : Czy jeśli złoży jutro wniosek o dozór elektroniczny to czy będzie musiał się stawić do aresztu czy czekać na decyzję ? Drugie pytanie : Jak to wygląda z uprawomocnieniem wyroku ? Trzecie pytanie : Jak wygląda apelacja a wniosek o dozór ? Proszę o konkretne odpowiedzi. Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Cze 2024 11:05

Dzień dobry, jeśli jest to wyrok Sądu I instancji, to można jeszcze wnieść o uzasadnienie wyrok (tydzień od wyroku), a po otrzymaniu uzasadnienia można złożyć apelację. Jeśli był to wyrok Sądu II instancji (od razu prawomocny), to rzeczywiście można złożyć wniosek o dozór elektroniczny wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary, gdy kara nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Trudno stwierdzić skąd te 2 tygodnie w wypowiedzi Sądu, może chodziło o coś innego, bo obecnie nie ma już zasadniczo tzw. 'biletów', ale doprowadza się skazanego. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Cze 2024 13:58

1. Wraz z wnioskiem o dozór, należy wnieść o wstrzymanie wykonania kary. 2. Wyrok uprawomacnia się, jeśli żadna ze stron nie wniesie apelacji w określonym terminie. 3. Apelacja powoduje, że wyrok nie jest prawomocny, a zatem składanie wwniosku o dozór w chwili obecnej nie ma sensu. W raziej gdyby potrzebny był obrońca na etapie apelacji i wnisków o dozór, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl