2022.01.06 godz. 11:23 Ruda Śląska, Śląskie

Jaki jest czas na odrzucenie spadku?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Serdecznie Mam takie pytanie w sprawie odrzucanie spadku . Kuzyn mojej mamy umarł 8 lipca 2021r. I chciałam się dowiedzieć czy obowiązuje kolejność odrzucenia spadku i czy każda osoba po kolei ma pół roku od każdej osoby ktora się zrzeknie spadku .Czy czas biegnie dla wszystkich od daty śmierci Kuzyna czyli od tego 8 lipca 2021? Czyli zostałby jeden dzien w takim razie ? Czy liczy się czas od chwili dowiedzenia się o śmierci kuzyna ? Bo cała Nasza rodzina dowiedziała się dopiero we wrześniu czyli 2 miesiące po śmierci . Nasza mama jest niepełnosprawna umysłowo ma Otępienie czołowo skroniowe i dowiedzieliśmy się ze musimy kierować pismo do sadu aby ustalić opiekuna tymczasowego aby za mame odrzucił spadek . Czy w kolejności najpierw mama musi odrzucić spadek w sądzie czy my dzieci możemy już odrzucić spadek u notariusza wcześniej niż mama ? Prosimy o odpowiedz i pomoc .

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sty 2022 22:48

Spadkobierca może odrzucić spadek w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule do dziedziczenia (śmierci spadkodawcy lub odrzuceniu spadku przez spadkobierców powołanych we wcześniejszej kolejności). Spadek można odrzucić dopiero w przypadku powołania do spadku - dzieci spadkobiercy mogą odrzucić spadek dopiero jeśli odrzuci go spadkobierca.