2022.03.06 godz. 18:14 Wejherowo, Pomorskie

Kupno połowy mieszkania.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie. Moje pytanie jest związane z kupnem połowy udziałów mieszkania. Sytuacja wygląda w taki sposób, iż zmarł mój ojciec i jestem spadkobiercą mieszkania w połowie jego części. Na mojej połowie mieszkania znajduje się zajęcie komornicze, natomiast druga połowa której właścicielem jest mój brat jest czysta. Jak to wygląda prawnie, gdyby moja partnerka (obca osoba) chciała kupić tylko te pół mieszkania które należy do mojego brata, żeby wykupić tylko połowę mieszkania i pozostać właścicielką tylko tej części.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jolanta Kaczykowska-Stubba

Gdynia, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Mar 2022 10:23

Dzień dobry, Nie ma przeszkód prawnych, aby Pana partnerka może zakupić udział w prawie własności do mieszkania, który aktualnie należy do Pana brata. Ta część prawa własności będzie wolna od egzekucji komorniczej. Natomiast możliwa jest sytuacja, gdy z uwagi na trwającą egzekucję oraz wzrost zadłużenia, Pana udział w prawie własności do mieszkania zostanie zlicytowany. Powyższe dotyczy wyłącznie Pana udziału, także Pana partnerka nadal będzie posiadała swój udział w prawie własności.