2022.01.04 godz. 05:15 Tomaszów Mazowiecki, Łódzkie

Zmuszenie do szczepienia na COVID-19

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie, niedawno ukończyłem 18 lat i moi rodzice chcą koniecznie zmusić mnie do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki. Zaszczepiony jestem dwoma dawkami i nie czuję żadnej potrzeby szczepienia się po raz kolejny. Moje pytanie brzmi, czy z racji takiej, iż jestem pełnoletni moi rodzice mogą w jakiś sposób zmusić mnie do przyjęcia preparatu? Dalej mieszkam z rodzicami i uczęszczam do szkoły średniej. Na stronie pacjent.gov.pl wyczytałem że osoba trzecia może zapisać nas na szczepienie jeśli dysponuje naszymi danymi osobowymi tj. pesel. Moi rodzice oczywiście do takich danych dostęp mają

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sty 2022 13:22

Jeżeli jest Pan pełnoletni, to może Pan już samodzielnie decydować o przyjęciu szczepionki. Rodzice ani nauczyciele nie mogą Pana do niczego zmusić, nawet jeżeli zostanie Pan wbrew swoje woli zapisany na szczepienie.