2021.07.07 godz. 19:20 Opole, Opolskie

Co robić w dalszym postępowaniu karnym

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie, opisze mój problem. W październiku zeszłego roku wysłałem paczki niezgodne z opisem, oszukanych zostało około 10 osób każda na kwotę miedzy 1500-2000 pln. Policja dotarła do mnie po numerze IP, początkowo się nie przyznawałem jako świadek dopiero jako oskarżony. Wszystkie pieniądze z pobranych paczek były automatycznie wpłacone z pobrania na fikcyjne konto bankowe które kupiłem na czarnym rynku w internecie. Z tego konta zdążyłem wypłacić tylko 2000 pln po czym zostało zablokowane przez prokuraturę. Czy jest możliwość połączenia tych wszystkich spraw w jedną czy muszę teraz jeździć po całym kraju do sądów? Czy zawsze się godzić na to co zaproponuje prokurator czy jednak jest szansa, że sędzia wymierzy mniejszą karę? Gdzie załatwiać rozłożenie kary finansowej na raty, łącznie będzie tego bardzo dużo. 20 000 pln dla pokrzywdzonych plus kara i koszta sądowe czyli następne 20 000 pln. W jaki sposób mogę zmienić termin rozprawy sądowej? Mieszkam i pracuje za granicą, a nie zawsze dostanę wolne. Tutaj jest moje jedyne źródło dochodu. Jeden prokurator zarządał zwrotu poszkodowanemu kwotę 1600 pln plus kara 180 godzin nieodpłatnej pracy plus koszta sądowe. Drugi prokurator chciał tylko kwotę 2000 pln plus koszta sądowe. Wydaje mi się, że niektórzy prokuratorzy pominęli ściągnięcie pieniędzy z tego fikcyjnego konta na którym przecież fizycznie znajdują się te pieniądze. W aktach sprawy na mojej policji nie ma słowa o tym który prokurator zajął jakieś mienie z tego konta, a który nie i żąda całej kwoty ode mnie. Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc w mojej sprawie i przepraszam za swój stracony czas. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lip 2021 10:46

Dzień dobry, w PAna przypadku połączenie wszystkich spraw do jednego postępowania byłoby najlepszym rozwiązaniem - otrzymałby Pan jeden wyrok, a nie 10. Może Pan złożyć wniosek do Prokuratury która pierwsza wszczęła postępowanie o połączenie spraw. Każdą propozycję jaką Pan otrzyma od prokuratora powinien Pan rozważyć, jednak jeżeli uważa Pan, ze proponowana kara jest za wysoka to nie ma sensu się na nią godzić. Proszę rozważyć ustanowienie obrońcy to ułatwi Panu wszelkie czynności. pozdrawiam