2021.06.10 godz. 23:34 Warszawa, Mazowieckie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie , otrzymałam po ojcu spadek z sługami w urzędzie skarbowym ? Czy w sytuacji mojej śmierci gdy dług nie będzie spłacony , moje dziecko dalej przejmie go ? Czy długów podatkowych można się zrzec?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Cze 2021 09:56

Jeśli przyjmie Pani spadek po ojcu - na wypadek Pani śmierci, dzieci będą dziedziczyć ten dług. Ma Pani 6 miesięcy od dnia śmierci na ewentualne odrzucenie spadku po ojcu - jednakże wtedy w Pani miejsce wchodzą dzieci i trzeba w ciągu kolejnych 6 miesięcy wystąpić do Sądu o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu dzieci. Trzeba także pamiętać, że zrzekając się spadku po ojcu, zrzeka się Pani również majątku który ojciec pozostawił po sobie, np. nieruchomości. Dlatego trzeba rozważyć jakie działanie będzie najbardziej opłacalne.