2023.10.17 godz. 22:43 Łódź-Górna, Łódzkie

Uchylenie listu gończego

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie. Po za granicami Polski przebywam 11 lat. Miałem zaległości alimentacyjne w raz z odsetkami i opłatami komorniczymi w wysokości ok 47 tyś zł . Ze strony internetowej dowiedziałem się że jest wydany list gończy z Art. 209 § 1 na terenie Polski. Cała zaległą kwotę przelałem na konto komornika. Nie zostałem zatrzymany ani przesłuchany w tej sprawie.czy nadal podlegam karze? I w jaki sposób mogę uchylić list gończy?Pragnę nadmienić że z moją byłą partnerką oraz wspólną córką nie utrzymuję kontaktów z powodów osobistych od ponad 15 lat. Moja córka jest osobą pełnoletnią (22lata)

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Paź 2023 18:29

Jeśli córka jest osobą pełnoletnią i sama się utrzymuje to należy wnieść o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Ponadto umorzyć postępowanie egzekucyjne i postępowanie karne.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (5 głosów)
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Paź 2023 10:05

Konieczne jest umorzenie postępowania karnego. Idąc dalej, jeśli orzeczono o alimentach w postępowaniu sądowym, jest Pan nadal do nich zobowiązany, a zatem konieczny jest pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. Zapraszam do kontaktu w obu tych sprawach: slawomir.suski@adwokatura.pl (adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)