2021.03.29 godz. 19:44 Jarocin, Wielkopolskie

Witam serdecznie!!! SPADEK PO ZMARŁEJ MAMIE/PODZIAŁ NA 3 OSOBY I MOŻLIWOŚĆ SPŁATY

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie!!! Piszę do Państwa w takiej oto sprawie iż w 2019roku zmarła moja mama i nie zdążyła zapisać testamentu bo zmarła nagle, a siostra w 2020roku złożyła do Sądu Rejonowego sprawę o spadek po mamie bez opamiętania się i nie licząc się z niczym i nikim. Sprawa w tym Sądzie była na dwóch rozprawach, a na ostatniej zasądzono iż każdy z nas czyli; tata/mąż zmarłej, siostra i ja, każdy z nas otrzymuje po 1/3 spadku o zmarłej. Sprawa uprawomocni się po tygodniu gdy każdy z nas otrzyma pismo i z tym pismem można się udać do Ksiąg Wieczystych by zapisać spadkobierców oraz do Urzędu Skarbowego. Moje pytania są takie: Czy od spadku po zmarłej będzie trzeba zapłacić jakiś podatek od tzw. nie wiem jak to nazwać darowizna lub spadkiem? Czy siostra może wnieść kolejną sprawę o dział/podział spadku by ją spłacić gdyż prawdopodobnie będzie jej oto chodziło bo chcę pieniądze lecz wcześniej nic nie pomagała przy rodzicach bo nie mieszkała z nami już ponad 10lat, nawet nie dołożyła się do całej oprawy pogrzebu i pomnika bo to wszystko zrobiłem jak. Czy można to też uiścić na kolejnej sprawie jeśli założy by od tej kwoty co będzie wyliczona odjęto to wszystko dzieląc np; na 3 osoby lub mnie i siostrę? Czy tę kwotę można też rozłożyć na raty bo nie jestem zbyt bogaty, a życie i opłaty drożeją, itd. Liczę na wyrozumiałość i wszelką pomoc. Z poważaniem: D…

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Mar 2021 13:04

1. Jeśli nabycie spadku zostanie zgłoszone do Urzędu Skarbowego - jako dziecko zmarłego jest Pan/Pani zwolniona z podatku. 2. Siostra może założyć sprawę o dział spadku, żądając jednocześnie spłaty na swoją rzecz, w wysokości równowartości jej udziału spadkowego. 3. Koszty pogrzebu nie stanowią spadku, gdyż nie istniały na czas śmierci rodzica. 4. Tak można wnosić o rozłożenie na raty i zazwyczaj sądy na raty rozkładają, w zależności od sytuacji majątkowej zobowiązanego do zapłaty.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)