2022.05.14 godz. 01:20 Warszawa, Mazowieckie

upadłość konsumencka

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie, udostępniłem swoje konto bankowe osobie, która jest w trakcie upadłości konsumenckiej. Zrobiłem to w dobrej wierze. Dowiedziałem się jednak, że osoba ta poinformowała syndyka, że wpływy są moje. Zrobiła to, ponieważ syndyk zażądał zaświadczenia z 3 miesięcy z tego konta. Oczywiście zrobiła to, żeby się bronić, żeby nie wyszło na jaw, że zataja dochody. Po tym incydencie złożyłem pismo u syndyka, że od 2 lat nie mam dostępu do tego konta i żaden wpływ z tego okresu nie należy do mnie. Z tego, co wiem osoba ta podpisała oświadczenie i nadal zaprzeczyła w nim, że pieniądze są jej. Złożyłem teraz 2 pismo, w którym poinformowałem, że doszło do zatajenia dochodów, poinformowałem też, że ta osoba nadal pracuje, jednak syndyk nie chciał już tego słuchać, informując, żebym zgłosił to do odpowiednich organów. Wg mnie nie zrobił nic, żeby zbadać sprawę transakcji na koncie już przy pierwszym piśmie. Kazał mi odpuścić sprawę. Moje pytanie, gdzie mogę to jeszcze zgłosić, bo nie dopuszczę, żeby osoba, która korzystała z konta twierdziła, że to moje pieniądze. Czy jest możliwość poinformowania wierzycieli, że dłużnik zataja dochody albo bezpośrednio sąd. Jeżeli tak, to w jaki sposób? Upadłość jest już na etapie uzgadniania harmonogramu spłat bodajże. Będę wdzięczny za pomoc

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Maj 2022 16:46

Proszę złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ukrywania majątku i udaremniania lub uszczuplania zaspokojenia wierzyciela.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)