2021.03.29 godz. 11:03 Bralin, Wielkopolskie

Zachowek po zmarłej babci

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie w dniu 26.03.2021 rodzice otrzymali pismo od syna zmarłego brata mojego ojca z wezwaniem do zapłaty o należny mu zachowek po babci na kwotę 50 tys płatne w ciągu jednego miesiąca inaczej sprawa trafi na drogę sądową. Z tym że kuzyn juz wcześniej zrzekał się przed sądem z prawa do majątku i mój ojciec jest jedynym spadkobiercom na co jest postanowienie sądowe. Dodam jeszcze że z pisma kuzyna wynika że cała wartość nieruchomości której dotyczy sprawa jest oszacowana na 400 tys zł ale ojciec już wszesniej został właścicielem połowy tej nieruchomości którą przed laty zapisał mu dziadek więc nie powinno chodzić o wartość całej nieruchomości. Chciałabym pomoc w jakiś sposób rodzicom więc bardzo proszę i informacje czy można rozwiązać ten problem w jakikolwiek sposób. Pozdrawiam Anna Konieczna

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Mar 2021 12:44

Dzień dobry! Sugeruję w pierwszej kolejności odpowiedzieć pisemnie na wezwanie, jakie otrzymał Pani ojciec wraz przytoczeniem odpowiedniej argumentacji oraz z powołaniem się na stosowne postanowienia sądu. Dla jasności sytuacji potrzebne byłoby postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po Pani dziadku oraz umowa darowizny pomiędzy Pani dziadkiem a ojcem. W razie pytań proszę o kontakt.