2024.02.01 godz. 12:06 Mikołów, Śląskie

Wynajem a zwrot kaucji

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie, W dniu 31.01.2024 zakończyła się moja umowa najmu okazjonalnego. Na umowie mam zapis o zwrocie kaucji do 7 dni. Niestety wynajmujący nie chce mi zwrócić kaucji aż do rozliczenia rocznego z ogrzewania centralnego. Na protokole zdawczym mieszkania istnial zapis "kaucja będzie do zwrotu po rozliczeniu ogrzewania". Moje sprzeciwy mało wniosły. Protokół podpisałem z takim zapisem. Oczywiście protokół był tylko załącznikiem. Na umowie wciąż jest 7 dni na zwrot kaucji. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Wynajmujący mówi, że ma prawo zwrócić kaucje nawet za rok. Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam Michał Musiolek

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lut 2024 12:26

Dzień dobry, należałoby przeanalizować postanowienia Pana umowy najmu. Jeżeli nie ma tam informacji o wydłużonym czasie zwrotu kaucji, to należy skierować do najemcy wezwanie do zapłaty kaucji wraz z odsetkami, a gdy to nie przyniesie skutku, skierować sprawę do postępowania sądowego. Zapraszam do kontaktu - www.proviskancelaria.pl Pozdrawiam,