2022.03.09 godz. 19:21 Gdańsk, Pomorskie

Odrzucenie spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie. W grudniu zmarł mój ojciec z którym nie miałam zbytnio kontaktu.Jego siostra poinformowała mnie że ojciec ma jakieś zadłużenia i musimy napisać oświadczenie o odrzuceniu spadku w ciągu pół roku od jego śmierci. Żadnej sprawy spadkowej jeszcze nie ma więc powiedziała mi że nie muszę tego oświadczenia nigdzie składać, to miało być napisane tylko w razie gdyby coś.. Mieszkam za granicą i chciałam to oświadczenie w razie potrzeby wysłać listem poleconym do Sądu w miejscu zamieszkania ojca, ponieważ wiem że jest taka możliwość. Teraz siostra ojca mówi że w przypadku gdy ta sprawa spadkowa będzie otwarta i ja wyślę to oświadczenie pocztą to Sąd może wezwać mnie do osobistego wstawiennictwa. Twierdzi że muszę napisać pełnomocnictwo upoważniające ją do złożenia w moim imieniu tegoż oświadczenia o odrzuceniu spadku aby uniknąć osobistego stawiennictwa się w Sądzie. Czy to faktycznie w razie otwarcia sprawy zwolni mnie z tego obowiązku? Czy takie pełnomocnictwo musi być potwierdzone notarialnie lub przez konsula tak jak w przypadku samego oświadczenia o odrzuceniu spadku, czy też nie ma takiej potrzeby? Z informacji jaką przekazała mi rodzina ojca w skład spadku wchodzą tylko jakieś zadłużenia. Zastanawia mnie tylko ta sprawa z pełnomocnictwem czy to faktycznie tak wygląda. Z góry dziękuję a odpowiedź i pozdrawiam serdeczne Barbara.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Cze 2022 20:42

Oświadczenia o odrzuceniu spadku nie można złożyć przez pełnomocnika.