2023.11.21 godz. 16:02 Rzeszów, Podkarpackie

Darowizna

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie. W sierpniu br. przekazaliśmy wraz z mężem darowiznę mojej siostrze a w zamian poszliśmy mieszkać do moich rodziców. Na mieszkaniu ciąży kredyt hipoteczny który obecnie spłaca siostra. Proszę mi pomóc ponieważ mąż odgraża się że chce cofnąć darowiznę i wyrzucić siostrę z mieszkania. Czy może tak zrobić i jakie są szanse na wygraną z jego strony

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2023 12:59

Odwołanie darowizny jest możliwe w przypadku wystąpienia rażącej niewdzięczności. W uzasadnieniu wyroku z dnia 11 czerwca 2019 r. (sygn. akt V Aca 727/18) Sąd Apelacyjny w Warszawie wskazał, kiedy dochodzi do takiej sytuacji „O rażącej niewdzięczności można więc mówić dopiero wtedy, gdy mamy do czynienia z niewłaściwym zachowaniem obdarowanego wobec darczyńcy przy ZNACZNYM nasileniu złej woli, skierowanej na wyrządzenie darczyńcy krzywdy lub szkody majątkowej. "
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2023 10:08

Darczyńca może odwołać darowiznę, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności (art. 898 k.c.). Nie tak łatwo jest więc cofnąć darowiznę. Mąż musiałby wykazać powyższą przesłankę, co zakładam nie ma miejsca w Pani sprawie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)