2022.02.27 godz. 09:35 Leszno, Wielkopolskie

Prawo spadkowe, a syndyk?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Siostra ma syndyka w postępowaniu o upadłość konsumencką. Niedawno odbyła się druga rozprawa, gdzie miały zostać rozpisane raty spłat i sprawa miała się zakończyć. Niestety w maju zeszłego roku zmarła nasza mama i mamy nieuregulowane sprawy spadkowe. Sąd wydał oświadczenie o jak najszybsze rozwiązanie tej sprawy. Syndyk chce ustawowego podziału majątku i część siostry spieniężyć. Reszta rodzeństwa i ojciec nie chce zgodzić się na podział majątku, gdyż w przyszłości chcemy, aby jedno z nas przejęło wszystko. W skład majątku wchodzi ziemia, budynek mieszkalny i budynki gospodarcze oraz dwa auta o niskiej wartości. Moim zdaniem ciężko będzie wydzielić część siostry w ten sposób, aby nie naruszać innych. Czy mogłoby to być podstawą do zastosowania art. 121 ustawy prawo upadłościowe?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Lut 2022 18:00

Dzień dobry, syndyk może spieniężyć udział siostry, który Pani i pozostali spadkobiercy możecie kupić. Biorąc pod uwagę opisane przez Panią składniki spadku raczej art 121 p.u. nie będzie wchodził w grę. Co nie oznacza, że nie można złożyć wniosku o wyłączenie spadku z masy upadłości. pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)