2024.09.02 godz. 11:00 Ruda Śląska, Śląskie

Spadek po śmierci oraz długi

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Sprawa wygląda następująco od ponad 13 lat nie mam kontaktu z matką która zostawiła mnie oraz córkę po śmierci ojca dla alkoholu i zniknęła. Nie mogę uzyskać żadnych informacji czy żyje gdzie mieszka kompletnie nic, ponieważ pytając o to wszędzie dostaje informacje że mają zakaz udzielania jakich kolejek informacji. Więc problem polega na tym że jej długi po śmierci przejdą na mnie oraz moją córkę nie mogę również zrzec się za jej życia ponieważ nie mam jej danych osobowych oprócz imienia i nazwiska. Czy jest jakaś możliwość do obejścia tego.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Wrz 2024 14:36

Dzień dobry Datę urodzenia Matki można uzyskać ze swojego aktu urodzenia [art. 60 pkt 4) Prawa o aktach stanu cywilnego], o który można wystąpić do urzędu. PESELe rodziców można uzyskać z ewidencji ludności i rejestru mieszkańców [art. 8 pkt 3a) ustawy o ewidencji ludności - dalej EL] - przeglądając własne dane na podstawie art. 45 ust. 1 tej ustawy, albo uzyskując zaświadczenie na podstawie ust. 2 i 2a. Następnie można wystąpić o informacje o Matce z rejestru PESEL po uzyskaniu Jej zgody [art. 46 ust. 2 pkt 3) EL], o którą występuje organ, który przyjmuje wniosek. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Wrz 2024 12:58

W terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania wiedzy o powołaniu do spadku, możliwe jest odrzucenie spadku po zmarłej. Za życia spadkobdawczyni możliwe jest zrzeczenie się dziedziczenia na podstawie umowy pomiędzy spadkodawcą a przyszłymi spadkobiercami.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)