2021.05.04 godz. 19:21 Nysa, Opolskie

Śmierć obojga rodziców, a zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Sprawa wygląda nastepujaco. Wraz z mężem posiadam dom, który w latach 90 przepisali mi rodzice w całości. Rodzice wyjechali do niemiec, tam żyli i umarli w tamtym miesiacu. Teraz po śmierci nie było jeszcze żadnej sprawy spadkowej. Mój jedyny brat chce się teraz ubiegać o jakieś pieniądze ode mnie za dom. Czy należy mu się coś? Skoro cały dom jest przepisany notarialnie na mnie i męża.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Maj 2021 09:22

Co do zasady ma prawo ubiegać się o zachowek. Jednakże należy pamiętać że do zachowku nie wlicza się darowizn dokonanych więcej niż 10 lat temu, liczone od śmierci spadkodawców. Z Pani opisu wynika że darowizna była dokonana w latach 90 - tym samym przepisany dom nie wlicza się do obliczenia zachowku, gdyż był to więcej niż 10 lat od śmierci rodziców. Z uwagi na powyższe, na ten moment nie jest Pani zobowiązana do wypłaty jakiegokolwiek zachowku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)