2022.09.27 godz. 12:32 Sabaudia, Lubelskie

Przepisanie domu na dzieci

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Sprawa wygląda tak, zostajemy z Żoną po ślubie w jej domu rodzinnym, jej rodzeństwo chce spłaty juz teraz a dom nie jest przepisany na nas, po spłacie rodzeństwa teściowie chca przepisac dom na nas ale jako dozywocie, co ma zrobic w tej sytuacji

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Kinga Karaś

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Wrz 2022 17:18

Szanowni Państwo, W przypadku tzw. umowy dożywocia brak jest możliwości żądania z tego tytułu zachowku przez inne osoby będące spadkobiorcami. Należy pamiętać, iż musi to być umowa dożywocia, a nie np. darowizna nieruchomości wcześniej obciążonej służebnością. W tym miejscy wypada wskazać na definicję legalną umowy dożywocia, unormowaną w art. 908 k.c. Pozdrawiam serdecznie, adwokat Kinga Karaś