2020.10.07 godz. 21:03 Będzin, Śląskie

Dotyczy zakupu działki z mediami

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Sprzedający podzielili swoje działki na dwie części. Przez jedną z części, którą ja chcę kupić przechodzi rura z wodą do jednego oraz drugiego sprzedającego. Oni zgodnie oświadczają, że wykonają podłączenie ze swoich stron. Ponadto, przez tą działkę biegnie też podłączenie, kabel z prądem do jednego sprzedającego. On oświadczył, że podłączyć się od swojej stronie. Czy można to zapisać w akcie notarialnym.

Odpowiedzi prawników:

Mediator

Waldemar Sobieraj

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Paź 2020 21:45

To poważne obciążenie działki. Powinno być podstawą znacznego obniżenia ceny. Zapisać można to w akcie notarialnym jako ustanowienie służebności przesyłu. Takie obciążenie zostanie zapisane w dziale III Księgi Wieczystej i nie da się go łatwo wykreślić a przy dalszej odsprzedaży znacznie obniży uzyskaną cenę. Te instalacje mogą też w przyszłości uniemożliwić zagospodarowanie działki zgodnie z własnym upodobaniem
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)