2021.07.05 godz. 13:25 Gdańsk, Pomorskie

Jak sprzedać mieszkanie z dożywociem?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, sytuacja wyglada następująco: Razem z żoną dostaliśmy od moich dziadków mieszkanie i podpisaliśmy dożywocie. Z dziadkami żyjemy w bardzo dobrych relacjach i wspólnie chcemy sprzedać to mieszkanie, a dziadków przenieść do innego mieszkania ( wyrażają zgodę). Celem sprzedaży mieszkania jest zakup większej nieruchomości. Pytanie moje brzmi jak owe mieszkanje sprzedać, żeby dożyowcie dalej było lecz nie obciązone na mieszkaniu.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lip 2021 20:37

Dzień dobry! Wpisane w KW prawo dożywocia na rzecz dziadków może wpływać negatywnie na cenę nieruchomości ale Pana dziadkowie mogą dobrowolnie zrzec się tego uprawnienia i na tej podstawie możliwe jest wykreślenie tego prawa z księgi wieczystej. Możecie Państwo zawrzeć porozumienie, gdzie wskazane zostanie że w określonym terminie tzw. dożywocie zostanie ustanowione na nowej nieruchomości.