2022.01.17 godz. 16:11 Bydgoszcz, Pomorskie

Uciążliwy lokator

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Sytuacja z domu rodzinnego. Od ponad 10 lat w domu wraz z rodzicami mieszka ich córka (50 lat) po rozwodzie ,bez jakichkolwiek świadczeń,bez pracy, zła kondycja psychiczna, nie wykazująca chęci leczenia, cała sytuacja negatywnie wpływa na stan zdrowia rodziców. Pytanie: w jaki sposób pozbyć się takiego lokatora, czy istnieje jakieś prawne rozwiązanie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sty 2022 18:58

Dzień dobry, jeżeli nie ma ona tytułu prawnego do lokalu jak umowy najmu/użyczenia, to można złożyć pozew o eksmisję (rozumiem, że rodzice są właścicielami domu). Gdyby istniała jakaś umowa, to najpierw należy ją wypowiedzieć. Obecnie istnieje jednak problem związany z epidemią. Wprowadzono przepis, który wstrzymuje wykonanie eksmisji w jej czasie, więc wykonanie korzystnego wyroku mogłoby nastąpić po epidemii lub zmianie przepisu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy eksmisja wynika z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, więc jeśli takowa występuje, to można rozważyć tę ścieżkę. Pozdrawiam.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)