2019.08.24 godz. 17:45 Hanower, Opolskie

Wniosek o wydanie dowodu osobistego

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Szanowni Państwo! Mam poważne trudności w załatwieniu sprawy związanej ze złożeniem Wniosku o wydanie dowodu osobistego w Urzędzie Miasta. Nadmieniam, ze jestem niepełnosprawny po udarze mózgu i chwilowo jestem poza granica Kraju na leczeniu i rehabilitacji. Posiadam również Legitymacje Inwalidzka upoważniająca mnie do korzystania z wszelkich ulg w Kraju i Zagranica, łącznie do asekuracji-pomocy przez osobę trzecia. Tak, złożyłem taki kompletny (ze zdjęciem i Legitymacja Inwalidzka) Wniosek już droga pocztowa listem Poleconym. Otrzymałem naturalnie już Decyzje Odmowy, jako, ze aktualne przepisy akceptują jedynie korespondencje z UM droga elektroniczna. Tutaj również próbowałem swoich sil, ale utknąłem na tzw. kwalifikowanym podpisie elektronicznym lub podpisie zaufania. UM wprawdzie cytuje Ustawę o niemożności złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego spowodowanej choroba i niepełnosprawnością, ale bez zajęcia jakiegokolwiek stanowiska, czy doradztwa. W związku z powyższym zwracam się do Państwa z prośbą o udzielenie mi jakiś wskazówek, względnie konkretnych kroków dalszego mojego postepowania. Z wyrazami szacunku Andrzej Konieczny

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sie 2019 09:33

Jeśli ma Pan rachunek bankowy w jednym z banków wskazanych pod tym linkiem: https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp , to nie będzie problemu z założeniem Profilu Zaufanego bez wychodzenia z domu. Pana tożsamość zostanie potwierdzona przez bank. Posługując się ww. Profilem Zaufanym, podpisze Pan elektronicznie wniosek o wydanie dowodu osobistego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)