2024.09.03 godz. 18:37 Konin, Wielkopolskie

Odrzucenie spadku.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Tak jak mam pytanie, męża tato zmarł w kwietniu tego roku, po konsultacji stwierdziliśmy wspólnie że spadek odrzucimy, jednak mąż ma jeszcze siostrę która mieszkała z tatą (osoba zmarła) ponad 300 km od nas. Czy jest taka możliwość aby odrzucić spadek u notariusza w naszej miejscowości i siostra w swojej czy trzeba jechać do miejsca zamieszkania osoby zmarłej? Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Paulina Wojtkowska

Śrem, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Wrz 2024 18:41

Dzień dobry. Jeśli oświadczenie o odrzuceniu spadku będzie składane przed notariuszem, to może być to dowolny notariusz. Niezwłocznie po przyjęciu oświadczenia notariusz prześle oświadczenie do sądu spadku (rozumiem, że notariusz nie będzie sporządzał aktu poświadczenia dziedziczenia). Oświadczenie spadkobierca może złożyć też przed sądem rejonowym, w okręgu którego zamieszkuje (choć może to potrwać dłużej). Proszę pamiętać, że takie oświadczenie należy złożyć maksymalnie w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobiercy dowiedzieli się o tym, że są powołani do spadku. Pozdrawiam,