2021.03.16 godz. 14:18 Warszawa, Mazowieckie

umowa dożywocia

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Tata chciałby mi przepisać gospodarstwo rolne umową dożywocia. W skład gospodarstwa wchodzi 7ha ziemi, budynek mieszkalny oraz inne budynki gospodarcze. Czy podatek od czynności cywilnoprawnych odprowadzany jest od wartości całego gospodarstwa czy tylko od wartości nieruchomości?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Paweł Stępniak

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Mar 2021 12:56

Dzień dobry, umowa dożywocia będzie opodatkowana podatkiem w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Na tę wartość składają się wszystkie składniki majątkowe wchodzące w skład nieruchomości (gospodarstwo także). Umowę dożywocia trzeba sporządzić w formie aktu notarialnego; nie obejdzie się bez wizyty u notariusza. To notariusz pobierze podatek od czynności cywilnoprawnych i do niego będzie należało wyliczenie jego wysokości. Radzę zatem poprosić notariusza o wyliczenie tej stawki, żeby mieć pewność, co do jej wysokości. Pozdrawiam,