2023.11.15 godz. 10:09 Wrocław, Dolnośląskie

Prawo Rękojmi

Wyjaśnienie sytuacji

Witam tydzień temu kupiłem auto w komisie za małą kwotę bo 3 tysiące zł. Wiem śmieszne ale nie potrzebowałem nic lepszego niż stara octavia w TDI która ma mnie zawieźć z domu do pracy i z pracy do domu. Z ogłoszenia dostępnego nadal na stronie komisu wynikało ze auto jest w stanie bardzo dobrym nadającym się do dalszej jazdy. O tym samym zostałem zapewniony w czasie rozmowy. Niestety dziś rano po tygodniu urzytkowania auto już nie odpaliło. Kręci lecz nie chce odpalić. Czy w takim wypadku mogę odstąpić od umowy i żądać zwrotu gotówki? Czy mogę skorzystać z prawa rękojmi?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lis 2023 16:25

Dzień dobry, taką usterkę należy ją niezwłocznie zgłosić sprzedawcy, tak aby nie uchybić terminom przewidzianym na takie zawiadomienie. Jednocześnie można skorzystać z jednego z uprawnień z tytułu rękojmi za wady, tj. złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy lub żądać obniżenia ceny. Jednakże pamiętać należy, iż Pan jako kupujący nie może od umowy odstąpić, jeśli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie.