2021.05.14 godz. 21:54 Warszawa, Mazowieckie

Mandat karny

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. W 2008 roku dostałem mandat za przejazd koleją PKP. W 2021r. otrzymałem sms od firmy DEBT RECOVERY sciągającej długi że jestem jej winny 540.46 zł. Jeśli nie spłacę zadłużenia firma twierdzi że poda mnie do komornika. Co w tej sytuacji mam zrobić ,czy po tylu latach dług nie ulega przedawnieniu, czy muszę to spłacić? Proszę o pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Maj 2021 12:44

Kwestia czy toczyło się postępowanie sądowe w tej kwestii i czy został wydany nakaz zapłaty. Jeśli tak, to pytanie kiedy, a następnie czy toczyło się już postępowanie egzekucyjne u komornika o to zadłużenie. Jeśli żadna z tych okoliczności nie występuje, to zadłużenie jest przedawnione i nie trzeba go spłacać. Co nie stoi jednak na przeszkodzie, że może Pan zostać wpisany przez wierzyciela do krajowego rejestru dłużników - i w przyszłości nie uzyska Pan np. kredytu bez spłaty tego zadłużenia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)