2020.07.06 godz. 22:13 Zgorzelec, Dolnośląskie

Kasacja wyroku

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, w 2013roku popełniłam przestępstwo, w 2015 zapadł wyrok, otrzymałam rok w zawieszeniu na 3lata. Minęły 2lata od zakończenia próby, czy to oznacza, że wyrok uległ zatarciu? Czy jeśli będę potrzebowała zaswiadczenia o niekaralności to będę widniała jako osoba niekarana?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lip 2020 18:16

Dzień dobry, na podstawie art. 76 § 1 k.k. powinno dojść do zatarcia skazania po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Jedno zastrzeżenie - jeśli orzeczono też grzywnę, środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem. Odnośnie zaświadczenia o niekaralności, to powinna je Pani uzyskać, choć zdarza się informacja z KRK bywa nieaktualna i wówczas trzeba interweniować w Ministerstwie Sprawiedliwości, aby usunąć informację o skazaniu. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)