2022.03.09 godz. 13:26 Granowo, Wielkopolskie

Darowizna a zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. W 2019 roku mama zapisała mi dom w darowiznie. Oczywiście w akcie notarialnym jest służebność. Niedawno moje rodzenstwo stwierdziło że im się też coś należy i chcą spadek po mamie. (tata nie żyje. Nie miał majatku). Na jakich zasadach mogą ubiegać się po śmierci mamy odemnie zachowku. Jaki okres czasu? Jak to wygląda. Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Mar 2022 17:17

Pani rodzeństwo ma prawo do zachowku zgodnie z treścią art 991 k.c. w wysokości 1/2 wysokości udziału spadkowego, a jeśli są trwale niezdolni do pracy lub małoletnie 2/3 wysokości udziału spadkowego. Przy obliczaniu zachowku dolicza się do spadku darowizny i zapisy windykacyjne. (art 993 i 994 k.c.)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)