2023.01.17 godz. 13:27 Strzegom, Dolnośląskie

Wypadek samochodowy

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. W 2021 roku spowodowałem wypadek. Z mojej winy uderzył we mnie pojazd (kierowca i osoba towarzysząca) . Trafil oni do szpitala ale tego samego dnia wyszli gdyż nic im się nie stało. Policja przesłuchiwała mnie po 2 tygodniach po wypadku i z góry brałem wine na siebie więc nie było nawet potrzeby dochodzic kto jest winny. Wina była ewidetnie moja. Teraz po prawie póltorej roku dostaje wezwanie na policje w celu nałozenia na mnie grzywny i to wedugł obowiązujących przepisów. Moje pytanie jest : 1. Czy policja po prawie póltoraroku ma prawo nałożyć na mnie grzywne? 2. Jeśli mają takie prawo to dlaczego będą uzywac akutalnych zasad(cennika) skoro wypadek miał miejsce w 2021 roku? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2023 14:28

Dzień dobry. Z opisu wynika, że w pierwszej kolejności prowadzono postępowanie zmierzające w kierunku wypadku (przestępstwo z art. 177 kk). Ponieważ brak było obrażeń u pasażerów, które skutkowałyby aktem oskarżenia, postępowanie weszło w etap wykroczenia z art. 86 § 1 kw. Postępowanie takie należy również zakończyć a jedną z opcji jest grzywna w drodze mandatu karnego, a zatem odpowiadając na Pana pytanie - tak, Policja ma prawo nałożyć mandat karny (lub skierować wniosek o ukaranie do właściwego sądu) - wykroczenie nie uległo jeszcze przedawnieniu (karalność)