2021.12.16 godz. 16:09 Warszawa, Mazowieckie

Wezwanie do zapłaty, zaległy mandat

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. W czerwcu 2018 roku otrzymałam mandat za jazdę bez legitymacji w transporcie miejskim w Warszawie. Mandatu nie zapłaciłam i 14.03.2019 dostałam pozew o zapłatę i nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Dziś czyli dnia 18.12.2021 dostałam pismo przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o możliwości przekazania danych do rejestru dłużników big infomonitor. Kiedy taki mandat się przedawnia i czy można napisać pismo o przedawnieniu zadłużenia, czy w tym wypadku nie doszło do przedawnienia i dług trzeba zapłacić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Gru 2021 09:14

Dzień dobry, niestety, jeżeli w sprawie wydano już nakaz zapłaty, to należność przedawni się dopiero po upływie 6 lat od jego uprawomocnienia się, za wyjątkiem odsetek płatnych na przyszłość, które będą się przedawniać z zachowaniem trzyletniego terminu (art. 125 § 1 Kodeksu cywilnego). Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)