2021.03.17 godz. 13:28 Wrocław-Krzyki, Dolnośląskie

czy mam rację?

Wyjaśnienie sytuacji

witam, w depozycie w szpitalu jest pierścionek po zmarłej mamie, jestem synem jednak oni nie chca mi go wydać tlumacząc,że musze mieć zaświadczenie ,że jestem lub nie jedynym spadkobiercą(zaznaczam,że mam brata) czy mają rację

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Mar 2021 16:34

Dzień dobry! Pierścionek należy traktować jak przedmiot spadku po Pańskiej mamie, a zatem z punktu widzenia szpitala można go wydać jedynie spadkobiercy (spadkobiercom) - aby stać się spadkobiercą należy przeprowadzić sądowe postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku lub sporządzić u notariusza akt poświadczenia dziedziczenia. O tym , czy ktoś jest spadkobiercą (ma prawo do spadku) nie decydują wprost więzy rodzinne a właśnie postanowienie sądu lub poświadczenie dziedziczenia - wystarczy bowiem, że Pańska mama sporządziła testament i reguły dziedziczenia ustawowego nie wchodzą w grę.