2024.02.07 godz. 18:32 Gniezno, Wielkopolskie

aneks do umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, w dniu 7.02.2024r. dostałam aneks do umowy z datą 01.01.2024r. nie chce podpisać tego aneksu, ponieważ obniża moje aktualne wynagrodzenie o 300zl netto. Pracodawca powiedział że jeżeli nie podpisze aneksu to mam złożyć wypowiedzenie w kadrach. Czy jeśli nie chce zaakceptować narzuconego aneksu przez pracodawcę to ja powinnam złożyć wypowiedzenie czy firma powinna mi dać wypowiedzenie ? Jakie są procedury i jaka jest różnica w tym kto składa wypowiedzenie ? Mój okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, a aneks obowiązuje od 01.01.2024r pomimo że dostałam go dopiero dzisiaj i go nie podpisałam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Kubisztal

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lut 2024 10:13

Zmiana warunków umowy o pracę może nastąpić w drodze: porozumienia stron albo wypowiedzenia zmieniającego. Aneks to potoczne określenie. Umowę o pracę może wypowiedzieć zarówno pracownik jak i pracodawca. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Pracownik co do zasady nie musi wskazywać przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę.