2023.06.12 godz. 16:44 Lubartów, Lubelskie

Zadatek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. W marcu została podpisana umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości wraz z zapłata zadatku w wysokości 35 tyś. W trakcie zbierania dokumentów ja z mężem wycofaliśmy się z umowy przedwstępnej. Chcemy oddać zadatek w wysokości otrzymanej panu,który był zainteresowany zakupem w wysokości 35 tys. Czy pan,który chciał zakupić nieruchomość ma prawo żądać od nas dwukrotności? Nadmienie,że z tego co nam wiadomo,potencjalny kupujący "grzebał" nam w historii kredytowej poprzez swoją synową,która pracuje w banku jak i nie wiadomo skąd zebrał adresy rodziców męża jak i jego babci. Czy z tego względu, mamy możliwość zgłoszenia tego na policję? Tj. o sprawdzanie historii kredytowej ,sprawdzanie adresów z niewiadomego pochodzenia,najeżdżanie po rodzinie jak i naszych sąsiadów ( pan rozgłasza po naszych sąsiadach,że jesteśmy oszustami)

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Cze 2023 10:17

Istotny jest powód odstąpienia od umowy. Co do zasady wpłacający ma prawo żądać dwukrotności zadatku w przypadku niewykonania umowy, jednakże jeśli niewykonanie umowy nie było zawinione, to nie ma podstaw do żądania dwukrotności. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl