2024.05.15 godz. 16:57 Poznań, Wielkopolskie

Zadłużenie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam W styczniu 2008 roku wzięłam na byłego partnera motor na raty. Rozstaliśmy się i On nie spłacił jak się okazało. Próbowałam odzyskać pieniądze ale na nic. No i walczyłam z firmami windykacyjnymi, i sad, i komornik. Bo nie miałam za co spłacić. Nie pamiętam dokładnie ale dostałam jakieś koszty sądowe. Komornik wystawił pismo że niema jak ściągnąć długu. Minęło już 16 lat i odezwała się firma windykacyjna na chwilę obecną zwykłym listem, który listonosz zostawił, w drzwiach. Moje pytanie czy dług ten nadal muszę spłacić, bo to będą już dużo większe kwoty. Czy istnieje szansa,że się przedawnił ? I czy ewentualnie można się dogadać aby po prostu im zaproponować jakąś kwotę bo napewno. A wtedy były to raty ok 6,-tys mniej więcej. Dziekuje z góry za cenne informacje.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

DAWD BIAŁAS

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Maj 2024 19:28

Zapraszam do BEZPŁATNEJ PORADY PRAWNEJ TELEFONICZNEJ - podane informacje są zbyt lakoniczne zapraszam do nie zobowiązującej konsultacji w sprawie , specjalizuje się z tego typu sprawach. Tel: 507437019
Tak Nie

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Maj 2024 12:33

Dzień dobry Jeżeli sprzedawcą był przedsiębiorca, to termin przedawnienia wynosi 3 lata. Jeżeli bieg przedawnienia nie został przerwany, np. przez jakąś czynność przed sądem czy komornikiem, albo przez uznanie przez Panią roszczenia, to nastąpiło przedawnienie. Może Pani dobrowolnie spełnić świadczenie, ale formalnie nie ma obowiązku spełnienia świadczenia po przedawnieniu. Z wyrazami szacunku