2021.09.03 godz. 12:33 Orzesze, Śląskie

Zabezpieczenie przed dlugami

Wyjaśnienie sytuacji

Witam w styczniu tego roku mąż wyprowadził się z domu wynajął mieszkanie ( odszedł bo jak twierdzi przestał mnie kochać) . Kontaktuje się z dziećmi- zabiera je w środy i czwartki po południu i co drugi weekend , na dzieci płaci 400 zł ( dwoje dzieci). Był u prawnika i chce składa wniosek o separację jednak do dnia dzisiejszego tego nie zrobił. Proszę o informację jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi długami męża ( mąż twierdzi że ma już swoje życie i nie musi mi się z niczego zwierzac i tak naprawdę nie wiem co robi).

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Wrz 2021 07:43

Proponuję zamiast separacji od razu rozwód. Gdyby sytuacja była poważna na Pani wniosek Sąd może orzec rozdzielność majątkową z mocą wsteczną. Najłatwiej jednak udać się do notariusza i tam zawrzeć umowę małżeńską o rozdzielność majątkową. Jeżeli chodzi o alimenty na dzieci to to sądy przynajmniej w Polsce południowo wschodniej na jedno dziecko jeśli ojciec pracuje w Polsce przyznają od 800 - 1000 zł na jedno dziecko, i raczej nie schodzi się poniżej kwoty 500 zł bo tyle pokrywa fundusz alimentacyjny.