2023.02.10 godz. 11:24 Świętochłowice, Śląskie

Wspólny samochód po rozwodzie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam :) w trakcie małżeństwa zakupiliśmy z byłym już mężem dwa samochody. Nie mieliśmy rozdzielności majątkowej w małżeństwie. W czerwcu tamtego roku się rozwiedliśmy. Teraz chcielibyśmy aby jeden samochód był przepisany na mnie. W dowodzie rejestracyjnym zapisany jest tylko były mąż. Jak można najlepiej to zrobić, aby uniknąć kosztów podatkowych . Darowizna nie wchodzi w grę bo jesteśmy po rozwodzie, więc musiałabym zapłacić podatek. Jakie są opcje aby to zrobić sprawnie szybko i bez zbędnych kosztów? prosiłabym serdecznie o pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam Sandra Wierzgoń.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lut 2023 13:12

Właściwym dokumentem i podstawą cywilnoprawną do przeniesienia własności auta po rozwodzie jest umowa kupna-sprzedaży lub umowa darowizny. Umowa jest podstawą do przerejestrowania samochodu w wydziale komunikacji właściwego urzędu miasta lub starostwa powiatowego. W jednej i drugiej sytuacji będzie konieczność zapłaty podatku - proszę przemyśleć które rozwiązanie będzie korzystniejsze biorąc pod uwagę wartość pojazdu.