2021.06.11 godz. 18:58 Bielsko-Biała, Śląskie

Zapytanie o przestępstwo z art. 178

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, w tym tygodniu dostałam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 178a $1 kk. Czy teraz należy czekać na akt oskarżenia i termin rozprawy? Ile się czeka? Co można zrobić dalej? Czy jeśli w zawiadomieniu pisze że przestępstwo z art. 178a $1 kk czy może okazać się że to tylko wykroczenie, czy to już na 100% traktowane będzie jako przestępstwo? Czy można się starać o warunkowe umorzenie sprawy w takim przypadku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Bystrzejewski

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Cze 2021 18:15

Co do zasady zawsze można walczyć o warunkowe umorzenie postępowania i np. rok zakazu prowadzenia pojazdów, tak, aby nie musiał Pan zdawać egzaminu na prawo jazdy, jednakże im wyższe stężenie tym z reguły ciężej je uzyskać. Natomiast, aby móc udzielić Panu odpowiedzi na pozostałe pytania musiałbym uzyskać dostęp do akt sprawy, aby się z nimi zapoznać. Wtedy będę Panu wskazać najkorzystniejsze rozwiązanie. Pozdrawiam