2020.08.23 godz. 14:21 Grudziądz, Kujawsko-pomorskie

Działka a kredyt

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, właścicielami działki są 3 osoby - moja żona (z która posiadam rozdzielność majątkową) jej jest połowa działki, druga połowa działki jest własnością teściów. Żona chce aby dopisać mnie do działki, ponieważ posiadam największą zdolność kredytową. Na tej działki chcielibyśmy wybudować dom, gdzie inwestorem byłbym ja (tzn. ja bym brał kredyt hipoteczny). Teściowe boją się, że jeśli będę brał hipoteczny to dom będzie na mnie tylko i wyłącznie. Czy jeżeli inwestorem będę ja biorąc kredyt hipoteczny oraz na mnie będzie pozwolenie na budowę to czy ja będę tylko właścicielem domu czy wszyscy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sie 2020 14:54

Dzień dobry, w opisanej konfiguracji, właścicielami nieruchomości będą wszystkie osoby ujawnione w KW, z tym, że Pan będzie de facto właścicielem budynku - w przypadku podziału współwłasności będzie Pan mógł rozliczyć wartość domu jako nakład na nieruchomość. W praktyce, oznacza to, że będzie Pan musiał spłacić teściów i żonę w wysokości ich udziału w nieruchomości niezabudowanej. Pozdrawiam