2023.10.31 godz. 19:48 Jaworzno, Śląskie

Czy coś mi grozi

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Wraz z dziewczyna chcieliśmy nabyć kota rasowego z hodowli, aby od danej hodowli nabyć kota właściciel nakazał nam wysłać sobie 1000 zł zaliczki bez wcześniejszego spisania umowy oraz bez poinformowania nas, ze owa zaliczka jest bezzwrotna. Kot miał się narodzić w październiku jednak narodził się jeden a właściciel milczał, postanowiliśmy zrezygnować z danej hodowli oraz odzyskać wpłacona zaliczkę. Jednak mężczyzna nie chciał jej zwrócić. Nie był skory do rozmów i do dogadania się w całej tej sytuacji. Na następny dzień wraz z dziewczyna wystawiliśmy danej hodowli opinie na Facebooku,

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lis 2023 08:11

Umowa taka może być zawarta ustnie, jeśli umowa nie doszła do skutku z winy hodowcy, a wpłacili Państwo zaliczkę (a nie zadatek) to hodowca powinien ja zwrócić - w tym celu należy wystosować odpowiednie pismo z oświadczeniem i wezwaniem do zwrotu pieniędzy do hodowcy. Co do opinii na FB - jeśli opinia jest bezpodstawna, niezgodna z faktami to druga strona może domagać się jej usunięcia, a w wypadku nieusunięcia złożyć pozew o ochronę dóbr osobistych plus ewentualne odszkodowanie czy zadośćuczynienie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)