2019.12.03 godz. 15:49 Wejherowo, Pomorskie

Umowa zamiany

Wyjaśnienie sytuacji

Witam wymieniając pojazd sporządzono umowe zamiany, przy wypisywaniu PCC3 i oddaniu do urzedu zostalem oddelegowany z informacja ze PCC musi byc zlozone przez obie strony zamiany na jednym dokumencie, czy to prawda?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Gru 2019 09:43

Strony umowy zamiany są zobowiązane solidarnie do zapłaty podatku (art. 4 pkt 2 i art. 5 ust. 2 ustawy o pcc). W praktyce oznacza to, że jedna strona umowy powinna złożyć formularz PCC-3, z dołączonym formularzem PCC-3/A (informacja o pozostałych podatnikach), który będzie podpisany przez drugą stronę umowy. Możliwe jest złożenie obu formularzy oddzielnie (np. przez e-deklaracje), byleby tylko tak samo oznaczona była data dokonania czynności i podatnik "główny" (wskazany w części B deklaracji PCC-3 i częsci A deklaracji PCC-3/A) i adresat (właściwy Urz.Sk.) W razie dalszych pytań proszę o @