2024.01.02 godz. 11:20 Tczew, Pomorskie

Zaległość w zapłacie najmu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Wynajmuje mieszkanie termin wpłaty mam do 2 stycznia miałem duży koszt w naprawie auta i mogę zapłacić czynsz do 15 stycznia. Czy wynajmujący może nas wyrzucić z dnia na dzień? Czy jest jakiś termin wypowiedzenia umowy ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2024 14:38

Dzień dobry, generalnie okres wypowiedzenia powinien być określony Państwa umowie. Jeżeli takiego nie ma, to należy posiłkować się ustawowymi okresami wypowiedzenia. Zgodnie z przepisami nie można również wypowiedzieć umowy z dnia na dzień. Zgodnie z art. 687 KC: Jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu.