2019.11.13 godz. 14:53 Warszawa, Mazowieckie

Nieterminowe wynagrodzenie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, z dniem 31 października, ustał mój stosunek pracy z pracodawcą. Do dnia dzisiejszego, czyli 13.11 nie otrzymałem wynagrodzenia za październik. Kiedy rozmawiałem z Prezes Spółki, oznajmiła mi że pensja mi się należy ale przeleje pieniądze jak będą pieniądze na koncie spółki, z tego co wiem, trudna sytuacja firmy nie może mieć wpływu na wypłatę wynagrodzeń. W umowie o pracę nie mam wskazanego terminu wypłaty wynagrodzenia. Jak długo były pracodawca może zwlekać z wypłatą wynagrodzenia i co mogę zrobić aby zmusić go do wypłaty.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2020 11:41

Witam, o ile do wypłaty wynagrodzenia jeszcze nie doszło, to wezwałabym pracodawcę na piśmie albo chociaż pocztą elektroniczną do jego zapłaty pod rygorem powiadomienia o sprawie Inspekcji Pracy oraz skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego wyznaczając krótki termin do zapłaty, np. 3 dni. Jeśli nie pomoże, to należy rozważyć skorzystanie z pomocy Inspekcji Pracy albo złożyć pozew o zapłatę do sądu.