2020.08.31 godz. 07:29 Wrocław, Dolnośląskie

Praca dyplomowa - oszust

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Zleciłam napisanie pracy dyplomowej Panu, którego znalazłam w internecie. Nie zawarliśmy umowy, a umówioną część pieniędzy przelałam. Mam tylko dokumentację mailową. Pan nie wywiązał się z umówionego terminu, cały czas mnie zwodzi. Wysłał opłaconą część pracy, ale w formacie, którego nie da się otworzyć. Czy mam szansę na odzyskanie pieniędzy? Wiem, że sama jestem sobie winna, ale czy istnieje jakakolwiek możliwość, bym odzyskała pieniądze? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sie 2020 17:42

Dzień dobry, teoretycznie można rozważyć odstąpienie od umowy i żądanie zwrotu pieniędzy, a nawet zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. Wolę jednak uczulić na inną rzecz. Wykorzystanie takiej pracy magisterskiej jest przestępstwem z art. 272 k.k. Po złożeniu pozwu o zapłatę sąd cywilny mógłby na to zwrócić uwagę i zawiadomić prokuraturę, że zmierzała Pani do takiego czynu. Co prawda moim zdaniem nie nastąpił jeszcze etap usiłowania (art. 13 k.k.) tego przestępstwa, a jego niekaralne stadium przygotowania (art. 16 k.k.), ale warto sobie zadać pytanie czy ryzykować.

Zmodyfikowano dnia: 31 Sie 2020 17:43