2022.05.24 godz. 20:32 Warszawa, Mazowieckie

Co mi grozi?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, złożyłam do urzędu oświadczenia (3 sztuki), które sama stworzyłam i podpisałam jako 3 różne osoby. Oświadczenia były potrzebne jako potwierdzenie zapłaty (kwota około 200 zł x3). Zapłata faktycznie miała miejsce, ale żeby nie fatygować tych trzech osób, nie poinformowałam ich o tym, że potrzebne są te oświadczenia i podpisałam się za nich. Głęboko wierzę, że cała sprawa nie wyjdzie na jaw, ale ponieważ nie mogę spać po nocach, chciałabym wiedzieć co grozi mi za taki czyn i jaką ewentualnie linię obrony przyjąć w razie czego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Cze 2022 12:41

Dzień dobry, czyn który Pani popełniła wyczerpuje znamiona przestępstwa opisanego w art. 270 Kodeksu Karnego. Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadkach mniejszej wagi sankcja ogranicza się do kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)