2022.06.15 godz. 20:28 Budzyń, Wielkopolskie

kredyt gotówkowy a rozwód

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, złożyłam pozew o rozwód bez orzekania o winie. Jako małżeństwo wzięliśmy kredyt gotówkowy, na nas obu. Teraz mąż deklaruje, że ten kredyt będzie spłacać. Byliśmy już w banku, jednak okazało się, że jest odmowa, bo nadal jesteśmy małżeństwem. Druga opcja jest taka, że mąż weźmie następny kredyt tylko na siebie i spłaci ten nasz wspólny. Pytanie, czy to wszystko będzie dla mnie korzystne? Czy mimo, iż kredyt byłby tylko na męża ja nie będę w żaden sposób nim obciążona w razie gdyby go nie spłacał? Teoretycznie nadal jesteśmy małżeństwem, więc nie wiem jak to prawidłowo rozwiązać.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Cze 2022 11:19

Nawet maż weźmie kredyt tylko na siebie, to myślę ze i tak Pani zgoda będzie wymagana (zalezy od wysokośći kredytu). W konsekwencji bank bedzie mógł domagać się spłąty od męża oraz z Waszego majątku wspólnego. Proszę jednak pamiętać, że mąż będzie mógł rozliczyć w podziale majątku to, co zostanie spłacone po rozwodzie lub zażądać od Pani połowy rat, które spłacił, jeśli kredyt zaciągnięty był na potrzeby rodziny.